Yeni TC Kimlik Çıkartma, Yeni Çipli Kimlik Nasıl Çıkartılır ? – Çipli Kimlik Başvurusu… Uzun zamandır gündemde ilk sıralarda olan bir konu mevcuttu. Bildiğiniz gibi Resmi Gazete’de yayınlanan bir kararla beraber 2023 yılına kadar çipli kimliğe geçiş işlemleri tamamlanmış olacak. Aslında çipli kimlikler pek çok kolaylığı da beraberinde getiriyor olacak. Bir haber kanalında söylenene göre çipli kimliklerle kredi kartı gibi çeşitli harcamalar yapılabilecek. Kullanıcılar hem TC Kimlik kartı olarak hem de kredi kartı olarak bu kimlik kartlarını kullanabilecekler. Eski kimlik kartlarına sahip olanlar ise 2023 yılına kadar uzatması gerekiyor. Bunun için yapılması gereken işlemleri tek bir başlık altında toplayarak siz değerli ziyaretçilerimize yeni TC Kimlik nasıl çıkartılır konusunda yardımcı olmak istiyoruz.

Yeni TC Kimlik Çıkartmak İstiyorsanız Yapmanız Gereken İşlemler Şu Şekildedir:

  • Yapmanız gereken tek bir işlem vardır o da Nüfus Müdürlüğüne başvurmaktır. Eğer yurtdışında yaşıyor ve yeni kimlik çıkartmak istiyorsanız Türkiye konsolosluklarından kimlik kartını gerekli harç ve vergileri ödedikten sonra çıkartabilirsiniz.

Yeni TC Kimlik Kartı Çıkartmak için Randevu Almak Zorunlu Mudur ? 

Hayır, fakat Nüfus Müdürlükleri yeni sisteme geçileceğinden dolayı son derece yoğun çalışmaktadır. Bu yüzden sıra beklememek ve zaman kaybı yaşamamak istiyorsanız randevu almanızı tavsiye ediyoruz. Nüfus Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinden veya ALO 199 hattını arayarak randevu alım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yeni Çipli Kimlik Kartları Ücretleri Ne Kadar – Yeni Çipli Kimlik Kartı Fiyatları 

 

  • Yeni Kimlik Kartı Çıkartmanın Bedeli:  22.50 TL
  • Kimlik Kartınız Kaybolduysa Yeniden Çıkartmak İstiyorsanız : 45 TL
  • Evlendiyseniz ve kimlik kartınızı bu yüzden değiştirmek istiyorsanız : 22,50 TL
  • Yeni bir bebek dünyaya geldiyse : Ücretsiz

 

Yeni T.C. Kimlik Kartı Çıkartmak için Hangi Belge ve Evraklar İstenmektedir ?

  • Halen kullanmakta olduğunuz nüfus cüzdanınız
  • Kimlik Ücreti için ödediğiniz harca dair makbuz
  • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan biyometrik bir fotoğrafınız.

Yeni Çipli Kimlik Kartınız Ne Kadar Sürede Teslim Edilir ?

Yeni çipli kimlik kartlarınız ortalama 1 hafta içerisinde adresinize teslim edilmektedir. İadeli taahhütlü olarak gelecek olan ve yalnızca size verilecek olan çipli kimlik kartlarınız imza karşılığında teslim edilmektedir. Yeni çipli kimlik kartları ortalama olarak 1 haftada adresinizde olacaktır. Bazı durumlarda 15 güne kadar uzayabilmektedir.

Neden Yeni Çipli T.C. Kimlik Kartı Çıkartmalısınız ? 

Bu durumun pek çok sebebi bulunmaktadır. En başta kimlik taşımayı kolaylaştırmaktadır. Ayrıca eski tip nüfus cüzdanları kolaylıkla tahriş olabilmektedir fakat yeni kimlik kartları hem taşıması kolay hem de pek çok kolaylığı beraberinde getirecektir. Örneğin yeni kimlik kartları ile çipli sistem üzerinden herhangi bir kuruma gittiğiniz zaman çipi okutarak pek çok kolaylık sağlanabilecektir. En önemlisi çipli kimlik kartları ile son derece kolay işlemler gerçekleştirilebilecektir. İlerleyen zamanlarda kredi kartı gibi de kullanılabileceği çeşitli haber sitelerinde belirtilmiştir. Bakalım bu bizlere ne gibi kolaylıklar getirecektir. Şunu da belirtmemiz gerekir ki yeni kimlik çıkartma süresi 2023 yılına kadar uzatılmıştır. Ancak bizler yine de olabildiğince erken sürede  yeni kimlik kartlarını çıkartmanızı öneriyoruz. Ayrıca yeni kimlik kartları pek çok güvenliği de beraberinde getirebilecektir.