Kredi Borcu Olan Araba Nasıl Alınır ?… Sahibinden.com gibi çeşitli internet üzerinden ev, araba veya buna benzer ürünlerin satıldığı platformlarda bazen karşımıza sıklıkla şu soru çıkmaktadır ? Kredi borcu olan bir araba satın alınır mı ? Günümüzde dolandırıcılık seviyelerinin bu kadar artmış olduğu dikkate alınırsa bu işlemi yaparken oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmeniz bazı riskleri de kabul ettiğiniz anlamına gelir. Öncelikle burada dolandırılmamak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktaları sizler için yazmak istiyoruz. Bugün bizler de araç satın alacaktık ancak kredi borcu olan bir araba karşımıza çıktı. Aslında önceden araba satış ilanı konusuna baktığımızda herhangi bir olumsuz durum yoktu. Yani her şey normaldi. Bu arabayı alma konusunda da kararlıydık. Ancak telefonla satıcı ile görüştük ama son kararımız olumsuz oldu. Nedenlerini buraya sıralamak istedik. Çünkü bu devirde dolandırıcılık bir hayli arttı ve bu yüzden bu konuda alıcıların da çok dikkatli olması gerekiyor.

Kredi Borcu Olan Araba Almak Mantıklı Mı ? – Güvenli İşlem Yapabilir Miyiz?

Kredi borcu olan araba almak kesinlikle mantıklı değil. Çünkü siz kredinizi ödedikten sonra aracın bir başka kişiye satılması dahi mümkündür. Bu yüzden ipoteğin kaldırılmasını beklemeniz de zaten zaman alacaktır. Arada ortalama olarak 1 gün geçeceği için bu süre zarfında dolandırıcılık vakıası ile karşılaşmanız mümkün olabilecektir. Güven meselesi son derece önemlidir. Bunun için dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır:

1.) Satın alacağınız aracın ruhsatının tescil tarihlerine ve ilk tescil tarihine dikkat etmelisiniz. Genelde ilk kez satın alınacaksa yani ikinci el piyasasına ilk kez girecekse diğer ihtimalleri göz önüne almalısınız.

2.) Eğer ruhsatta herhangi bir sorun yoksa yapacağınız bu işlemin önceden kimlerle gerçekleştireceğinizi ne iş yaptığını yani kısacası ona güven duyup duyamayacağınız konusunda bazı kişisel bilgileri kendisine garanti etmesini sağlamalısınız.

Kredi Borcu Olan Araba Nasıl Alınır ?

Kredi borcu veya bankaya ipotek borcu olan bir arabayı alabilmek için (her ne kadar tavsiye etmesek de) öncelikle bankaya giderek ipotek borcunu kapatmanız gerekiyor. Ancak bu işlemi biz tavsiye etmiyoruz. Her türlü dolandırıcılığa açık bir yöntemdir. Bu yüzden günü birlik kredi çekerek araç satıcısının kendisinin kredi borcunu ödemesini sağlamanızı tavsiye ediyoruz. Yani ipoteksiz bir araç almanızı her zaman öneriyoruz. Ancak yine de kredi borcu olan araba almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken özellikleri buraya sıralamak istiyoruz.

1.) Bankadaki satıcının ipoteğini kaldırmalısınız.

2.) Bankadaki satıcının ipoteğini kaldırdıktan sonra ipoteğin kalktığından emin olmalısınız.

3.) İpotek kalktıktan sonra notere giderek araç satışı işlemlerini gerçekleştirmelisiniz.

 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu işlem birkaç gün alabilmektedir. Bu yüzden riskli yönleri bir hayli fazladır. Hele de satıcının dolandırıcı olabilme ihtimalini de göz önünde tutmanız gerekmektedir. Çünkü gerçekten bu devirde dolandırıcılık olayları son derece yaygınlaşmıştır. Kredili araç alma işlemlerinizde dikkat etmeniz gereken noktaları şimdilik bunlarla sınırlı olarak yazıyoruz. Ancak kredi borcuna batık arabayı satın almanızı asla tavsiye etmediğimizi de belirtmek istiyoruz. Ya çok güvendiğiniz birisiyse alın ya da hiç almayın.

Bir önceki konumuzda 2019 yılında geçilecek olan yeni çipli kimlik nasıl çıkartılır ? sorusuna yanıt vermiştik.