EFT ve Havale Ücreti Almayan Bankalar… Günümüzde hemen hemen tüm bankalar EFT ve Havale’den ücret kesmektedir. Ancak bazı bankalar hala havale ve EFT’den herhangi bir ücret kesmiyorlar. EFT ve Havale banka müşterilerinin hesaplarından başka bankalara para göndermeye yarayan bir sistemdir. Burada her iki kavramın da açıklamasını yapalım ve ardından EFT ve Havale ücreti almayan en güncel listeyi sizlerle paylaşalım istiyoruz.

EFT – Elektronik Fon Transferi Nedir ?

Burada asıl konumuza geçmeden önce sizlere EFT yani Elektronik Fon Transferi kavramını açıklamak istiyoruz. Bunu bir örnek üzerinden açıklayalım. Diyelim ki İş Bankası hesabımız var buradan Garanti Bankasında bulunan herhangi bir hesaba para göndermek istiyoruz. İşte yapacağımız bu işleme EFT diyoruz. Yani bankalar arası para transferlerinde kullanacağımız ödeme yöntemine EFT yani bir diğer deyişle Elektronik Fon Transferi denilmektedir. Elektronik fon transferi genellikle havale ücretinden daha masraflıdır ve ortalama olarak 5 TL civarında bir ücret kesilebilmektedir. Ancak aşağıda sizler için paylaştığımız listede EFT ve Havale ücreti almayan bankaların listelerini sizler için paylaştık. Ücretsiz eft ve havale imkanı sunan bankaların listesini de alt kısımda paylaşmış bulunuyoruz.

Havale Nedir? 

Havale ise yukarıda açıklamış olduğumuz EFT kavramından bazı yönlerden farklıdır. Bunu da bir örnekle açıklamak istiyoruz. Örneğin İş Bankası hesabınız var ve bu hesaptan İş Bankasında bulunan başka bir müşteriye para göndermek istiyorsunuz. İşte burada yapacağınız işlem “Havale” gerçekleştirmektir. Havale, kişinin kendi kullanmış olduğu banka hesabından yine aynı bankada bulunan başka bir hesaba para gönderme işlemidir. Ücretsiz havale imkanı sunan bankaların listesini de sizler için araştırdık ve aşağıda paylaştık.

EFT ve Havale Ücreti Almayan Bankaların Listesi

  • Kuveyt Türk: Bu banka ile EFT ve Havale gibi çeşitli transfer masrafları olmadan kolaylıkla para transferleri gerçekleştirebilmeniz mümkün hale geliyor. Türkiye genelinde hemen hemen tüm şehirlerde açılmaya başlayan Kuveyt Türk şubelerinin ve atmlerinin artması da son zamanlarda Kuveyt Türk kullanıcılarına güzel bir haber olmuştur. Kuveyt Türk EFT ve Havale’den herhangi bir ücret almamaktadır.
  • Finansbank Enpara: Bankacılık alanında uzun yıllardır faaliyet sürdüren bankalardan birisi olan Finansbank’tan Enpara hesabı açtırmanız durumunda EFT ve Havale ücreti ödemeyeceksiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey QNB Finansbank şubelerine uğramanız veya enpara.com sitesi üzerinden başvuru formunu doldurmanızdır. Başvuru formunu doldurmanız durumunda banka görevlileri evinize kadar gelerek işlemleri ev rahatlığında yapabilmektedir. Ayrıca enpara.com’un bazı dönemlerde çeşitli kampanyaları da mevcuttur. Örneğin kitap alışverişlerinizde belirli miktarlarda indirim yapılabilecek çeşitli anlaşmalarına daha önce rastlamıştık.
  • Yapı Kredi NUVO: Yapı Kredi’den açtıracağınız Nuvo hesabı ile Enpara ile hemen hemen benzer özelliklerde bir hesaba sahip olacaksınız ve ayrıca havale ve eft için herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz.
  • CepteTeb Uygulaması: TEB bankasının mobil uygulamalarından birisi olan Cepteteb uygulamasından giriş yaparak yapacağınız EFT ve Havale işlemlerinizde herhangi bir ücret alınmamaktadır. TEB’in avantajlı dünyasına başvurmak için hemen size en yakın TEB şubesini ziyaret edebilirsiniz.
  • Albaraka Türk: EFT ve havale ücreti almayan diğer bankalar arasında Albaraka Türk bankası da yer almaktadır. Bu banka da yapılacak olan eft ve havaleden herhangi bir ücret almamaktadır ancak kullanıcı sayısının az olması ve her yerde atm’sinin bulunmaması dezavantajlarındandır. Biraz daha reklama önem vermeleri doğru olacaktır diye düşünüyoruz.
  • Türkiye Finans: Gün içerisinde mesai saatlerinde yapacağınız EFT işlemlerinden herhangi bir ücret talep edilmemektedir.
  • ING Bank Turuncu Hesap: ING Bank’ın Turuncu Hesabı sayesinde eft ve havale işlemlerinizi ücretsiz olarak gerçekleştirebilme imkanına sahip oluyorsunuz.
  • Ziraat Katılım Bankası: Ziraat Katılım Bankasından açacağınız bir hesap ile eft ve havale işlemlerinizi son derece uygun şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Zannediyorum ki 0.21 TL civarında bir işlem ücreti kesmektedirler fakat bazı hesaplardan hiçbir şekilde ücret alınmamaktadır. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi bankanın resmi internet sitesinden veya şubelerine hesap açtırmak için gittiğinizde alabilirsiniz.
  • İş Bankası (SADECE MOBİL ÜZERİNDEN+ KREDİ KARTI HESABINIZ OLMASI GEREKİYOR+SADECE HAVALE ÜCRETSİZ):  İş bankası mobil uygulaması üzerinden ay başına yapacağınız 5 havale işleminden ücret alınmamaktadır. Ancak bunun için bazı şartlar mevcuttur. Örneğin İş Bankasında kredi kartı hesabınızın olması gerekmektedir. EFT’lerden ise ücret alınmaya devam etmektedir.